KOMPAS-3D jest tworzony poprzez firmę ASCON od ponad 20-tu lat.
Przez kilka pierwszych lat był to program tylko 2D działający pod systemem operacyjnym DOS. Program nazywał się KOMPAS-Graphic.
Poniżej zamieszczono zrzut ekranu z pierwszej wersji programu 2D (rok 1989).

KOMPAS-Graphic

W kilka lat od premiery zdecydowano o rozszerzeniu funkcjonalności programu, o możliwość pracy w trzech wymiarach.
W tym celu firma ASCON opracowała swoje jądro (moduł obliczeniowy) 3D.
Program jest cały czas dynamicznie rozwijany i wzbogacany o dodatkowe moduły.

Obecnie jest dostępna wersja 13 programu KOMPAS-3D. Poniżej zamieszczono model wykonany w tym programie.

Model wykonany w KOMPAS 3D

Mimo, iż program znakomicie nadaje się do modelowania 3D, producent programu dużą uwagę zwraca na możliwość pracy na płaszczyźnie (2D).
Do pracy w 2D służy osobny moduł, który może być z powodzeniem wykorzystywany do rysowania bez użycia modeli 3D.
W tworzonym rysunku mamy wpływ na wygląd prawie każdego elementu, np. wymiarów, symboli.
Na uwagę zasługują także dodatkowe narzędzia, jak np. edytor tabel, zestawienia materiałów, i możliwość wiązania wymiarów z geometrią, zamiana splajnów na łuki, sprawdzanie nakładania się linii na siebie, łatwość tworzenia i używania bibliotek z możliwością zagnieżdżania bloków.
KOMPAS-Graphic odczytuje i zapisuje pliki w formacie DWG (format AutoCAD®). Odczytany rysunek w formacie DWG można w ciągu kilku sekund przenieść do np. szkica i utworzyć bryłę 3D.
Więcej informacji o module 2D znajdą Państwo tutaj

Użytkownicy programu KOMPAS-3D chwalą jego łatwość obsługi, niewielkie wymagania sprzętowe i możliwości zawarte nawet w podstawowej wersji.

W najprostszej wersji programu możemy na przykład korzystać z:
  • narzędzi do modelowania 3D, wyciągnięcie wzdłuż prostej, wokół osi, przez przekroje, wzdłuż prowadzącej; fazowanie; zaokrąglenie o różnym promieniu; szyk kołowy, prostokątny, wzdłuż ścieżki i wiele innych. Tworzone modele są parametryczne.
  • modułu do gięcia blach (również z wykorzystaniem tabeli gięcia) - z tworzeniem rozwinięć, z możliwości zaznaczenia np. linii gięcia oraz początku i końca promienia,
  • importu i eksportu do większości formatów wymiany plików, jak STEP, PARASOLID, IGES, SAT, DWG, DXF, itp.
  • tworzenia złożeń mechanizmów, nadawania więzów geometrycznych z możliwością symulacji ruchu z wykrywaniem kolizji,
  • tworzenia bibliotek 3D i 2D przez przeciągnięcie obiektów myszką,
  • tworzenia rodziny części wspomagając się np. programem Excel, lub OpenOffice.

Więcej informacji o module 3D znajdą Państwo tutaj

Do programu są dostępne dodatkowe moduły: np. do analizy MES, animacji, renderingu, symulacji kinematycznej i dynamicznej, bibliotek części.
Program zabezpieczony jest kluczem sprzętowym (na złączu USB).
Istnieje także możliwość zakupu licencji sieciowej (nazywa się to też licencją "pływającą"). W tym przypadku otrzymują Państwo jeden klucz sprzętowy, który trzeba zainstalować w wybranym komputerze (serwerze licencji). Program KOMPAS-3D można zainstalować na dowolnej liczbie komputerów.
Podczas uruchamiania KOMPAS-3D "pyta" serwer licencji, czy może się uruchomić. Jeśli liczba uruchomionych programów jest mniejsza od liczby wykupionych licencji, to program uruchamia się.

Zachęcamy do przetestowania oprogramowania. Dostępna jest wersja KOMPAS-3D V13 posiadająca pełną funkcjonalność wersji komercyjnej przez 30-ci dni oraz darmowa KOMPAS-3D V10 LT, lecz z ograniczoną funkcjonalnością.

Przekłądnia zębata

ascon logo1

Copyright © 2000-2021 by Usługi Informatyczne SZANSA Sp. z o.o. Autoryzowany Dystrybutor programu KOMPAS-3D w Polsce od 2008 roku. Wszelkie prawa zastrzezone.